Matriarchális társadalom, élén a királynő áll. A vezető tisztséget Laerumban csakis nők tölthetik be - nagyon ritkán férfiak, de kevés az olyan férfi, aki sikeresen megfelelne a rendkívül szigorú, kemény s gyakran halálos próbákon, vizsgákon. A királyi család tagjai, a királynő és a hercegnő pár fős személyi testőrséggel veszik körbe magukat, melynek tagjai szintén nőkből állnak. A férfiaknak a politikába nincs beleszólási joga, az élet egyéb területein azonban megbecsülik őket.
A férj nem kap királyi rangot, egyszerűen csak hitves marad, ahogy a fiú gyermek sem örökölheti anyjától a trónt. Uralkodó kizárólag csak a lány utódból válhat, a fiú gyermekek hercegi rangot kapnak életük végéig. Ha nincs női trónutód, akkor a család legközelebbi, női rokonára száll a trón. Ha ilyen sincs, a legnemesebb harcosok közül választanak, vagy a királynő maga jelöli ki követőjét. Laerum trónján még egyszer sem ült férfi, és ez a jövőben sem fog változni. Régi szokás, hogy Laerum hagyományos Télbúcsúztató ünnepén a kiöregedett uralkodónő lemond tisztségéről, és átadja a trónt lányának, utódjának. Ezzel nem csak az óévet, hanem az egész eddigi uralkodását, a régi rendszert elbúcsúztatják, és "új év, új kezdet" címszóval teret adnak az új királynő szárnybontásának.
Nem csak a rang és vagyon, hanem a név is anyáról fiúra száll. Házasságkötésnél a férj veszi fel a feleség nevét, és a gyermek is az anya családnevét viszi tovább. A megfelelő férj kiválasztásában nagy szerepet kap az anyós, mind anyai, mind apai ágról.
A társadalom különböző rétegekre különül, de ezek nem állnak egymás alatt vagy felett. A hierarchiát nem a rang, sokkal inkább a nem szabja meg. Egy férfi mindig is kevesebb, mint egy nő, töltsön be akármilyen magas rangot is. Ellenben egy nőt, munkájától és életvitelétől függetlenül megbecsülés és tisztelet övezi. Laerum társadalma az alábbi rétegekre osztható: a királyi családba tartozik az uralkodó vérvonala és szűk köre (nevelők, kiképzők, tanácsadók). Nem kevésbé megbecsült a palota személyzete, akiket már azért is tisztelnek, mert a királynő közelében lehetnek. Elkülönül a harcosok és hadviselők köre, akik egész életüket a fegyverek tudományának és Laerum védelmének szentelték. Laerum két fő fegyvere az íj és a lándzsa, fegyverforgatóik pedig messze földön hírhedtek tehetségükről. A tudósok osztályába sorolnak minden értelmiségit, aki valamely tudomány megszállottja, legyen akár csillagász, akár orvos. Ugyanilyen széles skálát ölel fel a kereskedők rétege, akik valamit árulnak, valamit mások rendelkezésére bocsátanak: kézművesek, örömlányok, művészek. A nép azok - általában férfiak - megnevezése, akik egyik kategóriába sem sorolhatóak, viszont elkülönülnek az idegenektől, kiket erősen kinéznek maguk közül.
A trónörököst már egészen babakorában körülveszik későbbi leghűségesebb emberei és támogatói. A hercegnőnek 3 évesen már jegyest választanak akár más ország uralkodói, trónörökösei közül, és 5-6 évesen kezdi el tanulmányait. Saját, általában kamaszkorú nevelőt kap maga mellé, aki minden percét vele tölti, s folyamatosan okítja, neveli, tanítja a világról, az uralkodásról és saját dolgairól. Gyerekként csak a palotában élő gyermekekkel játszhat, akiket babakoruktól kezdve arra képeznek, hogy egy legyenek a hercegnő 4 testőre közül. A közös játékok során barátság alakul ki köztük, de életük végéig megmaradnak a "hercegnő lányai". Nem házasodhatnak meg, nem hagyhatják el a hercegnőt, aki királynővé válása után is szabadon rendelkezhet sorsukról és életükről. A négy lányon és a nevelőn kívül szobalányok és tanácsadók zsongják körbe az egyre cseperedő örököst, aki szép lassan megtanulja, hogy semmit sem intézhet maga, ellenben minden tette következményekkel jár.
|